Koronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı?

14 Mayıs 2020 Perşembe, 18:09

Coronavirüs tabiatta kendiliğinden mi ortaya çıktı? Laboratuvarda biyolojik silah olarak mı üretildi? Yoksa kaza sonucu mu sızdı?

Kemal Çiftci
Kemal Çiftci

Coronavirüs doğal yollarla mı çıktı yoksa laboratuvarda mı üretildi? Bu konuda çeşitli tezler ileri sürülüyor. Ancak sonuçları itibariyle bakıldığında, laboratuvarda üretilmiş olma ihtimali çok yüksek görünüyor. Neden mi? Çok sayıda ünlü bilim adamı bu ihtimali destekleyen açıklamalar yaptılar. Ama tabii ki bunun komplo teorisi olduğunu iddia edenler de var. Onların delili ise Nature dergisi. Öyle ya, Nature yazdı ise akan sular durur. Peki, öyle mi?

Nature makalesinin yazarlarından biri olan Shi Zhengli, Wuhan Viroloji Laboratuvarında çalışıyordu ve daha önce SARS virüsünün biyolojik silaha dönüştürülmesi konusunda çalışma yapmıştı. Bu virüs üzerinde yaptığı genetik manipülasyonlar üzerine bir de makale yayınlamıştı.

Natura dergisinin 17 Mart, 2020 sayısında bir başka makale de virüsün laboratuvar eseri olmayıp doğla yollarla ortaya çıktığını anlatıyordu. Ancak İngiltere’den ünlü moleküler genetikçi Dr. Michael Antoniou, Nature dergisinde “kanıtı” olarak sunulan bilgisayar modelinin aslında hiç de kanıtlayıcı olmadığını ileri sürüyor. Dr. Antoniou şöyle diyor: “17 Mart tarihli Nature makalesi, SARS-CoV-2’nin daha önce mevcut bir virüsün altyapısı kullanılarak üretilmediğini anlatıyor. Oysa laboratuvarda öldürücü etkisi yüksek virüs üretmenin başka yolları da var.” Nitekim böyle bir tekniği geliştiren bilim adamları 2018 yılında Nobel Kimya Ödülü aldılar.

Uluslara arası mevzuata göre suç sayılsa da, bugüne kadar binlerce binlerce benzer virüs dünyada üretildi. Bazen silah olarak ve bazen de kazara laboratuvarlarda ortaya çıktı. Bu konudaki en ünlü iki laboratuvarlardan biri Çin’in Wuhan’daki Viroloji Enstitüsü. Diğeri ise ABD’nin Maryland eyaletindeki Fort Detrick Askeri Laboratuvarı. Zaten yetkililer de bu kurumlarda yapılan çalışmalar inkâr etmiyor. Ancak her nedense ünlü bilim dergisi Nature alelacele iki makale yayınladı ve bu virüsün laboratuvarda üretilmediğini ifade etti.
Ancak olayın aslının ortaya çıkmaması için çok ciddi örtbas gayretleri var. Çinli ve Amerikalı devlet yetkililerinin dışında, ilaç firmaları, Facebook ve Google çok yoğun bir şekilde bilgi kirliliğine yol açıyorlar. Özellikle de Facebook ve Google işlerine gelmeyen bilgileri ya siliyorlar ya da asılsız haber diye yalanlıyorlar. Mesela ben de konuyla ilgili aldığım bir haberi Facebook’da paylaştım ve aynı gün haberin yalan olduğuna dair bana mesaj geldi. Milyonlarca yalan haberin dolaştığı bu medyalar neden Corona haberleri konusunda bu kadar hassas davranıyorlar? Hatta bu konuyla ilgili yapılan telekonferansların bile Google tarafından engellendiğine dair bilgiler geliyor.

Saygın dergilerden “”Bulletin of the Atomic Scientists” SARS’ın 2004 yılında Çin’deki bir laboratuvarda ortaya çıktığını yazıyor. Yine Aralık 2019’da Lanzhou Veterinerlik Araştırma Enstitüsünde 65 laboratuvar çalışanına brusella hastalığı bulaşmıştı. Ayrıca 2020 Ocak ayında, Li Ning isimli Çinli bilim adamı, deney hayvanlarını bölgedeki semt pazarlarına sattığından dolayı 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Benzer olaylar başka laboratuvarlarda da sık sık yaşanıyor. Mesela 2019 yılında New York Times’da yer alan bir habere göre, ABD ordusuna ait Fort Detrick Biyolojik Silah Laboratuvarı, tehlikeli patojen atıkları uygun şekilde imha etmediği için geçici olarak kapatılmıştı. Ancak bu patojenin detayları veya sızmanın nasıl olduğu konusunda, “devlet sırrı” gerekçesiyle bilgi verilmemişti.

Daha da vahim iddialar var. ABD ile Çin’in Coronavirüs konusunda birlikte çalıştıklarına dair bilgiler ortaya çıkıyor. Mesela Trump’ın sağlık danışmanı Anthony Fauci’nin başında bulunduğu laboratuvarın, Wuhan’da yürütülen projeye 3 milyon dolar destek verdiği ortaya çıktı. Araştırdıkça çok daha çarpıcı bilgiler ortaya çıkıyor. Bize düşen ise daha çok çalışmak ve eleştirel düşünmek. Bu konuyu işlemeye devam edeceğim.

Dünyaya ve olaylara farklı bir pencereden bakmak ve bize gösterilmeye çalışılanın dışındakileri görmek isteyenler için aşağıdaki kitabımı tavsiye ediyorum:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/zihniyet-donusumu-/538176.html

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz