Koronadan Dolayı Depresyon Yaygınlaşıyor

16 Mayıs 2020 Cumartesi, 14:53

Koronadan sonra depresyon yaygınlaşmaya başladı. Antidepresan ilaç kullanımında ciddi artışlar var. ABD’de yapılan bir araştırma gösteriyor ki, antidepresan reçetelerinde Şubat-Mart döneminde yüzde 34’lük artış meydana geldi. Aynı dönemde uyku bozukluklarında da yüzde 20 civarında artış oldu.

Kemal Çiftci
Kemal Çiftci

Bilim adamları, yakın dönemlerde intihar vak’alarında da ciddi artışlar bekliyorlar. Mesela Tennessee eyaletinde Nisan ayında intihar vakası sayısı Covid-19 ölümlerinden daha fazla idi.

Ciddi ekonomik sonuçların da beklendiği korona sonrası dönemde depresyon ve intiharlarda ciddi artış olacağına dair endişeler var. Bu arada şeker, kalp krizi ve hafıza kaybı gibi rahatsızlıkların oluşma riski da hızla artıyor.

Bu arada depresyon ilaçlarının yan etkilerinden dolayı bağımlılıkların yaygınlaşması ve uyku bozukluğuna karşı kullanılan ilaçlardan dolayı da benzer sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz. Bu bakımdan uzmanlar, mümkünse ilaç dışı yollarla çözüm bulunmasını tavsiye ediyorlar.

Psikyatrik ilaçların zararları konusunda çok önemli çalışmalar yapan Amerikalı Psikyatrist Dr. Peter Breggin bu konuda ciddi uyarılarda bulunuyor ve tüm psikyatrik ilaçların nörotokisn olduklarını söylüyor. Breggin’e göre bu ilaçlar biyokimyasal dengesizlikleri onarmak şöyle dursun, bu dengeyi daha çok bozuyarlar. Breggin’e sorarsanız, depresyonu tedavi edecek gerçek bir ilaç şu anda yok. Muhtemelen de olmayacak. Çünkü depresyon insan duygu ve deneyimlerinin karmaşık ilişkilerden kaynaklanıyor. Beyni uyuşturmak ve problemleri yok saymak asla çözüm değil. Tam tersine, sıkıntılarınızla başedebilmek için beynin sağlıklı çalışmasını desteklemek lazım.

İnsanoğlunun tehlikeler karşısında endişe duyması ve korkması normal. Ancak bu korkuyu yenmenin yolu, bu olaylar yokmuş gibi davranmak değildir. Tam tersine, hazırlıklı olmak ve bilgilenerek pozisyon almak sizi rahatlatacaktır. Korkuyu azaltmanın ve cesareti toplamanın çeşitli yolları var. Öncelikle şunu bilmek gerekiyor: Duygular kendi başlarına var olmazlar. Bir başka ifadeyle onları biz oluşturuyoruz. Ve bizim şartlarımız, düşüncelerimiz değiştikçe onlar da değişiyor. Komik bir film izlediğimizde gülmeye ve mutlu olmaya başlarız. Acıklı bir film izlediğimizde ise duygulanırız, gözlerimiz yaşarır.

Sürekli pandemi haberleri izlediğimiz zaman korku duymamız normal. Çünkü bilinmeyen bir tehlike söz konusu. Medyadaki haberlere müdahale imkânınız yok. Ama düşüncelerinizi ve sağlığınızı olumlu yönde değiştirmek sizin elinizde. Bir başka ifadeyle, duygularınızı oluşturan düşüncelerinizdir.

Korkuyu azaltma konusunda uygulayabileceğiniz stratejilerden biri, olaylara bakış açınızı değiştirmektir. Önümüzde bir sürü bilinmeyen var. Panik moduna takılıp kalmak yerine, mesela planlama ve hazırlığa yoğunlaşabilirsiniz. Böylece zihin sağlığınızı muhafaza konusunda önemli bir mesafe almış olursunuz. Elinizden geldiğince koruyucu önlemlerinizi alın ve daha az haber izleyin. Mutlaka haber izleyecekseniz de size anlatılanları aynen kabul etmek yerine, daha kreatif düşünün. Yani size verilen haberleri izlerken sorular sorun. Bu konularda araştırma yapın. Olayların perde arkasını öğrenmeye çalışın.

Stres ve depresyonu azaltma konusunda başka teknikler de var: Egzersiz yapmak, işlenmemiş gıdalar tüketmek, şekerden uzak durmak ve kaliteli uyku… Yorgunsanız ve vücudunuz doğru besinleri alamıyorsa, korkuya dayalı düşüncelere kapılma ihtimaliniz daha yüksektir.

Dünyaya ve olaylara farklı bir pencereden bakmak ve bize gösterilmeye çalışılanın dışındakileri görmek isteyenler için aşağıdaki kitabımı tavsiye ediyorum:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/zihniyet-donusumu-/538176.html

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz